Vad kostar tarmen?

När man gör en tarmkostnadskalkyl på en produkt är det bra att ta reda på vad tarmens kostnad per kilo korv är. För att få en korrekt uppgift behöver arbetstiden och kostnaden det innebär att producera en viss mängd korv också ingå. Har man tex en fibertarm med extra långa stick så blir det mindre byten och därmed högre produktionshastighet som resulterar i en lägre tarmkostnad. Vi har därför tagit fram en kalkyl där du enkelt fyller i de parametrar som behövs för att få fram ett snabbt och korrekt svar. I kalkylen finner du två fält för att du enkelt ska kunna jämföra två olika tarmsorter. När man gör sin kalkyl är det viktigt att man väger och kollar åtgången av tarm noga. Vägning ska göras före kok och rökprocess eftersom i den fortsatta processen har man lättnader som kan variera något.
 

Tarm 1 Tarm 2 Förklaring
Kostnad tarm per enhet kr / enhet kr / enhet Enhet kan vara t ex bunt, meter, kilometer eller styck.
Arbetskostnad per timme kr / timme kr / timme T ex 3 personer x 176kr / h = 528 kr
Arbetade timmar timmar timmar
Använd tarm enheter enheter Enhet kan vara t ex bunt, meter, kilometer eller styck.
Färdig korv kg kg
Antal kilo korv per enhet ? kg ? kg
Kostnad tarm ? kr ? kr
Kostnad arbete ? kr ? kr
Total kostnad ? kr ? kr

Kostnad per kilo färdig korv

?

kr

?

kr Kostnad exkl smet

 

 

 
K A Lundgren, 031-943660